image1 image2 image3
Jesteś tutaj:

Krwiodawstwo

Krwiodastw

Opieka nad chorym

Opieka nad chorym w domu

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

Wieczerza Wigilijna dla osób samotnych PDF Drukuj Email
sobota, 28 grudnia 2019 12:16

Wieczerza Wigilijna dla osób samotnych, bezdomnych, ubogich i wykluczonych zorganizowana przez PCK w Biłgoraju.

Wieczerza WigilijnaBoże Narodzenie to najpiękniejszy okres w ciągu roku. Właśnie dla tego tak ważne jest, aby w tym czasie nikt nie został sam. Z tej okazji Polski Czerwony Krzyż w Biłgoraju 23 grudnia 2019 r.  zorganizował Wigilię dla osób potrzebujących, samotnych, wykluczonych oraz tych, którzy nie są w stanie zorganizować sobie w domu takiej Wigilii, o jakiej zawsze marzyli. W ramach obchodów 100-lecie PCK zrodziła nam się inicjatywa, aby powrócić do organizowania Wigilii dla osób samotnych, ubogich, wykluczonych społecznie. Rozesłaliśmy kartki z zaproszeniami do wszystkich osób, nawet tych, których napotkaliśmy na ulicy. Pamiętam jeszcze w latach osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych organizowaliśmy takie Wigilię, później długo tego nie robiliśmy. Dopiero w tym roku wróciliśmy do organizacji tego typu spotkań. Widzimy, że ludzie są chętni. Jak rozmawiamy z naszymi podopiecznymi, to bardzo często mówią, że sami spędzają Wigilię, więc właśnie dla tego doszliśmy do wniosku, że czas powrócić do tej pięknej tradycji sprzed lat - opowiada Edward Kurzyna, Kierownik biura Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju. Na dzisiejszą uroczystość przygotowaliśmy kilka potraw Wigilijnych, między innym jest to: kapusta, groch, pierogi, śledzie, uszka, barszcz, ryba smażona, śledź,  więc było się czym poczęstować - dodaje.

Wydarzenie w świetlicy Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęły jasełka w wykonaniu seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie ks. Stanisław Budzyński, proboszcz parafii Św. Jerzego odczytał fragment Pisma Świętego. Po tym był czas na wspólne kolędowanie oraz dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.

- Ja się bardzo cieszę, że Polski Czerwony Krzyż wyszedł z inicjatywą i zorganizował Wigilię również dla osób, które są w jakiś sposób wykluczone lub nie mają możliwości zorganizowania takich Świąt, jakich by chcieli u siebie w domu. To jest też wymiar społeczny, wspólnotowy. Spotykamy się, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia ze wszystkimi - odpowiada Andrzej Szarlip, Starosta biłgorajski. – Ja bym chciał, żeby te święta cechowały się tym, że nikt nie zostanie sam, że każdy zostanie zauważony i będzie mógł poczuć się wyjątkowo w tym okresie. To jest najpiękniejszy okres w ciągu całego roku liturgicznego i cechuje się on życzliwością i dobrem dla drugiego człowieka.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali paczki żywnościowe oraz gościnniki.

Polski Czerwony Krzyż w Biłgoraju składa serdeczne podziękowanie za pomoc w zorganizowaniu Wieczerzy Wigilijnej dla blisko 70 osób samotnych, ubogich i bezdomnych, która odbyła się dnia 23 grudnia br.

Serdecznie dziękujemy:

 • Burmistrzowi Miasta Biłgoraj za sfinansowanie projektu w ramach zadania publicznego  Gminy Miasta Biłgoraj,
 • Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju,             
 • Księdzu Kanonikowi Stanisławowi Budzyńskiemu - Proboszczowi Parafii pw. Św. Jerzego w Biłgoraju,
 • Członkom Klubu Seniora RAJ przy PCK.

Słowa podziękowania kierujemy darczyńcom potraw wigilijnych:   

 • Właścicielom; FRYKAS – Bar przy Komendzie Policji,   
 • BAR - PYCHOTKA,   
 • GAZDA – sklepu spożywczego,
 • Piekarni u "Aniołka",
 • Panu Piotrowi NOWIŃSKIEMU,
 • Panu Zygmuntowi NOWAKOWSKIEMU,
 • Członkom Klubu Seniora przy PCK w Biłgoraju.

Niech Jezus Nowonarodzony obdarzy wszystkich darem pokoju, dobroci i łaską zdrowia.

Wieczerza Wigilijna Wieczerza Wigilijna Wieczerza Wigilijna
Wieczerza Wigilijna Wieczerza Wigilijna Wieczerza Wigilijna
Wieczerza Wigilijna Wieczerza Wigilijna Wieczerza Wigilijna